Metody utwardzania kauczuku silikonowego

Elastomery, do których należy kauczuk silikonowy, aby mogły mieć zastosowanie w przemyśle, wymagają odpowiedniego spreparowania. Dopiero wtedy ujawniają się ich naprawdę niezwykłe właściwości. Wiele wyrobów zawierających kauczuk silikonowy ma ponadnormatywną rozciągliwość, inne pozostają elastyczne, a pod wpływem działającej siły twardnieją, zachowując się jak ciecze nienewtonowskie.

Kauczuk silikonowy jako gatunek kauczuku syntetycznego

kauczuk silikonowy

Wymieniony powyżej kauczuk silikonowy to jeden z gatunków kauczuków syntetycznych. Kauczuki syntetyzowane chemicznie dzieli się na:

  • formowane wtryskowo
  • wulkanizowane na gorąco
  • wulkanizowane na zimno.

Kauczuk silikonowy MQ poddaje się ostatniemu sposobowi przetwarzania. Metoda ta ma zastosowanie w elektronice, gdzie wykorzystuje się ją do wytwarzania płytek sterowniczych. Na płytkach montowane są przyciski wykonane z silikonu. Tego samego silikonu używa się do wykonywania form.

Jak przebiega proces utwardzania?

Utwardzanie polimerów zachodzi w obecności wilgoci zawartej w powietrzu atmosferycznym. Niezbędny jest też katalizator –  octan – bez którego nie zachodzi reakcja utwardzania. Powolny proces rozpoczyna się na powierzchni produkowanego wyrobu i postępuje sukcesywnie ku wnętrzu, aż do całkowitego związania. Tak wytwarzane kauczuki silikonowe mają niezwykłe właściwości. Potrafią się rozciągać, nawet siedmiokrotnie zwiększając wymiary. Do tego trzeba dodać odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych oraz promieniowania ultrafioletowego.

Innym rodzajem skutecznej wulkanizacji polimerów na bazie silikonu jest zastosowanie produktu wyjściowego podzielonego na dwa składniki. Po wymieszaniu w temperaturze około 23 stopni Celsjusza następuje wiązanie. Tak przygotowany kauczuk jest odporny nawet na bardzo wysoką temperaturę.