Od kostki brukowej do polimerów

Nowatorskie połączenia surowców i materiałów budowlanych zawsze prowadziły od odkrywania zupełnie nowych możliwości. Dzisiaj już nikogo nie dziwi, że kostka brukowa nadaje się idealnie nie tylko do układania chodników, ale także do tworzenia pięknych fundamentów pod ogrodowe altany czy wykańczania wnętrz garażów i pomieszczeń gospodarczych. Prosta mieszanka bitumiczna przygotowana w formie równych kostek okazała się prawdziwym fenomenem i zrewolucjonizowała układanie nowych nawierzchni – zwłaszcza w miastach i na terenach przemysłowych, gdzie konieczne było szybkie przygotowanie terenu pod inwestycję i późniejsze użytkowanie, kostka brukowała sprawdziła się doskonale.

polistyrenTa sama myśl, która przyświecała inżynierom odpowiedzialnym za stworzenie i doszlifowanie do perfekcji metod produkcyjnych kostki brukowej, lata później umożliwiła dokonanie przełomu w dziedzinie produkcji i wykorzystania przemysłowego polimerów takich jak polistyren czy polipropylen. Dzisiaj w zasadzie każda branża i każdy sektor gospodarki korzysta na tym, że polimery weszły do powszechnego użycia i nie potrzeba już ogromnej wiedzy czy zaplecza technologicznego, żeby opracowywać i przygotowywać kolejne polistyrenowe rozwiązania.

Projekty i zastosowanie polistyrenu

Kostka brukowa wykorzystywana była do najróżniejszych celów między innymi dlatego, że była dostępna w różnych wersjach – nie tyle kolorystycznych, chociaż oczywiście w pełni możliwe było uzyskanie barwionej mieszanki bitumicznej o charakterystycznym odcieniu zgodnie z życzeniem zamawiającego. Ważniejsza jest jednak duża dowolność jeśli chodzi o kształty czy rozmiary poszczególnych kostek – dostępne są dzisiaj nie tylko te najbardziej podstawowe, prostopadłe i sześcienne, ale również w kształcie rozet, trapezów, trójkątów czy innych równomiernych i nierównomiernych figur czy wielokątów.

Wszystko po to, aby z kostki brukowej można było układać nie tylko nawierzchnie trwałe oraz odporne na zniszczenie i działanie warunków zewnętrznych, ale przede wszystkim – atrakcyjne wizualnie i ciekawe pod względami estetycznymi. Minęły bowiem już dawno czasy, w którym kostka brukowa musiała oznaczać nudne i powtarzalne kompozycje. Tak samo ma się dzisiaj sytuacja z polimerami – wiedza o nich jest już bardzo bogata, do tego stopnia, że ten sam polistyren może posłużyć do wyprodukowania skrajnie różnych elementów konstrukcyjnych, części systemu lub układu, albo po prostu – gadżetu, przedmiotu, urządzenia.

Syntetyczne polimery mają podobnie jak kostka brukowa, ogromne możliwości uzależnione przede wszystkim od projektantów i wykonawców. Fabryki dostarczające konkretne rozwiązania z polimerów mogą oczywiście przygotować produkt na wiele różnych sposobów – zgodnie z życzeniem i parametrami przekazanymi przez zamawiającego. Jednak często to dopiero na etapie użytkowania i prawidłowego wykorzystania pojawia się element ludzki, który w największym stopniu wpływa na przydatność i trwałość danego polimeru. Żaden nie jest bowiem w stu procentach bezpieczny – jedne szybko pękają, inne ulegają odkształceniom, są podatne na wodę lub niezdatne do pracy w wysokich temperaturach. Dopiero ich świadome łączenie, uzupełnianie i wzmacnianie sprawia, że są uniwersalne i wielofunkcyjne oraz bezpieczne na szeroką skalę.